Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową dziedziną fizjoterapii, zajmuje się dysfunkcjami mięśni dna miednicy.

Czym jest fizjoterapia

To ważny dla kobiet temat. Jest to nie tylko leczenie już nabytych schorzeń, ale także profilaktyka zapobiegająca problemom w przyszłości. Ze względu na uwarunkowania biologiczne Panie są szczególnie narażone na problemy z obszarem miednicy. Dlatego badanie mięśni dna miednicy i układu moczowo-płciowego powinna odbyć każda kobieta, niezależnie od wieku. W trakcie wizyty przeprowadzany jest wywiad oraz badanie, na podstawie których wyznaczany jest cel i przebieg terapii.

Fizjoterapia uroginekologiczna polega na profilaktyce, leczeniu zachowawczym lub opiece w okresie okołociążowym kobiet z dolegliwościami układu moczowo-płciowego i narządu ruchu. W Polsce to wciąż mało znany rodzaj fizjoterapii, a okazuje się być niezwykle potrzebny wśród kobiet w każdym wieku.

Problemy z nietrzymaniem moczu, ból podczas stosunku seksualnego, czy dolegliwości związane z kręgosłupem i miednicą, to podstawowe objawy kłopotów z mięśniami dna miednicy. Na szczęście świadomość kobiet wzrasta i coraz częściej zgłaszają się one po pomoc do fizjoterapeutów. Im szybciej zadbamy o nasz układ moczowo-płciowy, tym większa szansa na bezinwazyjne wyleczenie i uniknięcie operacji w przyszłości.

Źródło https://wformie24.poradnikzdrowie.pl

Okres ciąży i porodu jest czasem intensywnych zmian w ciele kobiety, w szczególności w ob-szarze miednicy mniejszej, dlatego każda kobieta powinna zgłosić się do fizjoterapeuty by prawidłowo zadbać o swoje ciało.

W czym możemy Ci pomóc w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej?

- Bolesne miesiączki
- Opieka fizjoterapeutyczna nad kobietą w ciąży i po porodzie
- Rozejście kresy białej
- Blizny
- Obniżenie narządów miednicy mniejszej
- Fizjoterapia po zabiegach uroginekologicznych
- Endometrioza
- Nietrzymanie moczu

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Czas trwania to jedna godzina. Sesja obejmuje pierwszy wywiad dotyczący zebrania danych i historii pacjentki, jej dolegliwości bólowych, jej dysfunkcji na polu ginekologicznym, menstruacyjnym, ciążowym, poporodowym, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i poziomu stresu. Ponadto zostanie wykonane konkretne leczenie, pełne wyjaśnienie, co możemy zrobić, aby Ci pomóc oraz wytyczne dotyczące zaleceń.

Korzyści dla pacjenta

Najważniejsza będzie możliwość osiągnięcia lepszej jakości życia kobiet, a tym samym poprawy wszystkich komplikacji, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, jakie może spowodować każdy problem ginekologiczny.

W czym możemy Ci pomóc w zakresie fizjoterapii ogólnej (w przypadku problemów związanych z narządem ruchu)?

- Bóle kręgosłupa
- Rwa kulszowa
- Dyskopatia
- Ból barku
- Ból kolana
- Ból biodra
- Łokieć tenisisty
- Wady postawy
- Łokieć golfisty
- Kręgozmyk
- Stany przed- i pooperacyjne
- Płaskostopie 

CZYM JEST METODA MCKENZIE’GO® - MECHANICZNE DIAGNOZOWANIE I TERAPIA (MDT)®?

System opieki nad pacjentem znany jako Metoda McKenzie’go® czyli Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia® (MDT) cieszy się zaufaniem zarówno terapeutów jak i pacjentów na całym świecie. Jest on stosowany w celu diagnozowania i leczenia schorzeń kręgosłupa i kończyn.

Mechanizm powstawania dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie narządu ruchu związany jest ze złymi nawykami dotyczącymi postawy ciała oraz codziennej aktywności. Dzięki autorskiej koncepcji metodycznego badania i leczenia pacjentów, nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie odkrył, że specyficznie dobrane ćwiczenia oraz odpowiednie pozycjonowanie mogą wyeliminować objawy większości pacjentów i przywrócić pełną funkcję narządu ruchu.

Robin McKenzie zaobserwował, że większość odpowiednio wyedukowanych pacjentów jest w stanie nauczyć się samodzielnego opanowania swoich problemów bólowych. Uważał, że samodzielna terapia sprzyja procesowi leczenia pacjentów i ogranicza ich zależność od interwencji medycznych. Metoda McKenzie’go promuje potencjał organizmu człowieka do samo-regeneracji bez konieczności stosowania farmakologii, zabiegów chirurgicznych oraz działań medycznych, w których pacjent jest bierny w procesie leczenia, takich jak chociażby zabiegi fizykalne. Metoda wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów oraz firm ubezpieczeniowych i pracodawców, oferując profesjonalnie prowadzone usprawnianie, w czasie którego pacjent zdobywa wiedzę na temat samodzielnego radzenia sobie z problemem. Ogranicza to zarówno koszty leczenia, jak i czas powrotu do zdrowia.

Źródło: https://pl.mckenzieinstitute.org/dla-pacjenta/czym-jest-metoda-mckenzie%E2%80%99go/

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności