Cytologia/HPV

Czyli cytologia jednowarstwowa na podłożu płynnym LBC z badaniem DNA HPV.

Czym jest Cytologia

Jest to podstawowe badanie pozwalające zdiagnozować raka szyjki macicy.
Cytologia jest badaniem przesiewowym, a to znaczy, że jego celem jest wykrywanie chorób szyjki macicy w ich wczesnym stadium, kiedy nie dają jeszcze objawów.
Lekarz pobiera materiał z tarczy i kanału szyjki macicy na fotelu ginekologicznym z użyciem wziernika i specjalnej szczoteczki. Następnie wymaz jest przekazywany do laboratorium a na wynik czekamy 2-3 tygodnie.

Kiedy wykonać i jak się przygotować?

Po raz pierwszy wymaz powinien zostać pobrany u kobiety nie później niż w 25 roku życia, pod warunkiem, że nie rozpoczęła ona wcześniej współżycia.

Aby wynik był miarodajny na badanie powinnyśmy się odpowiednio przygotować.

Cytologia nie powinna być wykonywana w czasie miesiączki. Badanie cytologiczne najlepiej przeprowadzić w pierwszej połowie cyklu - najwcześniej 2 dni po zakończonej miesiączce, a najpóźniej 4 dni przed kolejną spodziewaną. Jeżeli występują upławy lub inne dolegliwości świadczące o stanie zapalnym - wówczas w pierwszej kolejności najlepiej zaleczyć infekcję a dopiero potem przeprowadzić badanie.

Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych, irygacji pochwy czy tamponów. Na dobę przed badaniem należy również powstrzymać się od współżycia.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem. Wręcz przeciwnie, cytologia w ciąży jest jednym z obowiązkowych badań w pierwszym trymetrze. Cytologię u kobiety ciężarnej pobiera się, jeżeli wynik ostatniego badania jest starszy niż 6 miesięcy.

Pamiętajmy, że badanie cytologiczne powinny wykonywać również kobiety, które przeszły już menopauzę.

Klasyczna szkiełkowa czy płynna LBC?

Cytologia płynna czyli LBC (Liquid BasedCytology) różni się od klasycznego wariantu badania tym, że pobrana próbka nie jest nakładana na szkiełko, a wkładana do specjalnego pojemnika z podłożem płynnym.

Jest to badanie dokładniejsze, wykrywalność zmian jest wyższa niż w przypadku klasycznej cytologii.

Kolejną zaletą jest fakt, że z próbki znajdującej się na podłożu płynnym istnieje możliwość wykonania dodatkowych badań, np. przebadania próbki pod kątem występowania zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, znanego jako HPV. Wirus ten, a szczególnie jego poszczególne warianty, ma bezpośredni związek z rozwojem niektórych nowotworów.
Wykonujmy regularnie badanie cytologiczne! To kilka minut, które może uratować życie!

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności