Antykoncepcja

Antykoncepcja służy zapobieganiu ciąży. Jest to zbiór metod, które pozwalają na kontrolę narodzin.
Wśród metod antykoncepcji wyróżniamy metody naturalne oraz pozostałe.

Czym jest antykoncepcja

Antykoncepcja to różnego rodzaju metody pozwalające zapobiegać ciąży. Dzięki antykoncepcji można czerpać przyjemność z seksu bez obaw o niechcianą ciążę.  

Pamietajmy, ze antykoncepcję stosujemy również typowo leczniczo - u pacjentek z nieregularnymi, obfitymi czy bolesnymi miesiączkami, zespołem policystycznych jajników, torbielami jajników czy trądzikiem.

Pomożemy Ci w doborze odpowiedniej antykoncepcji, tak aby była ona  skuteczna i bezpieczna oraz zwrócimy uwagę na pozaantykoncepcyjne korzyści z jej stosowania. Dokładnie omówimy przeciwskazania oraz działania niepożądane każdej metody aby ostatecznie wybrać ta najbardziej korzystna.

METODY MECHANICZNE

Mają one za zadanie nie dopuścić plemników do komórki jajowej dzięki fizycznej barierze. Do tej grupy zaliczamy prezerwatywy, kapturki dopochwowe, środki plemnikobójcze. Jeżeli chodzi o prezerwatywy ważne jest to, że dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, m.in. HIV, choroby weneryczne.

Metody mechaniczne są dostępne bez recepty. 

METODY HORMONALNE

Wszystkie te metody w celu zapobiegania ciąży wykorzystują hormony. Różnią się zawartością tych hormonów oraz droga podania. Dzielimy je na jednoskładnikowe, które zawierają tylko progestagenu oraz dwuskładnikowe, które zawierają dodatkowa komponent w postaci estrogenu.

Doustne środki antykoncepcyjne - jest to jedna z najskuteczniejszych i najwygodniejszych metod antykoncepcji. Niezbędnym warunkiem do prawidłowego działania jest ich regularne przyjmowanie zgodnie ze schematem. Jak wynika z badań naukowych tabletki antykoncepcyjne mogą również łagodzić objawy endometriozy oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak jajnika, rak macicy, czy rak dolnego odcinka jelita grubego.

Tabletki antykoncepcyjnych dzielimy na:

  • Jednoskładnikowe tzw. Mini-pill. Zawierają małe dawki jednego hormonu - progestagenu. Zalecane są m. in. kobietom karmiącym piersią, palącym papierosy czy takim które z różnych powodów nie mogą przyjmować komponenty estrogenowej. W przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych preparaty te wymagają większej sumienności w trakcie ich stosowania. Należy przyjmować je codziennie, o stałej porze dnia z tolerancją do maksymalnie 3h.
  • Dwuskładnikowe - zawierają dwa rodzaje żeńskich hormonów płciowych: progestagen i estrogen. Należy przyjmować codziennie o stałej porze dnia. Przeciwwskazaniem jest nadwaga i otyłość, a także cukrzyca z powikłaniami i rak piersi, jajników, trzonu macicy oraz odbytnicy. Osoby cierpiące na silne migreny z aurą również powinny z tabletek dwuskładnikowych zrezygnować, bo mogą one nasilać ataki. Także kobiety palące, które ukończyły 35. rok życia, jeśli nie mają zamiaru pożegnać się z nałogiem, muszą zdecydować się na inną formę antykoncepcji.

Systemy transdermalne (plastry) - dla pacjentek, które nie chcą codziennie pamiętać o przyjęciu tabletki. Co 7 dni należy nakleić nowy plaster. W dniu zmiany plastra stary należy odkleić, a nowy przyklejać w ten sam dzień. Plaster naklejamy na ramieniu, brzuchu czy górnej części pleców - w miejscach, gdzie ubrania nie obcierają, by nie ryzykować oderwaniem plastra. Po każdej kąpieli i wysiłku fizycznym należy sprawdzić, czy mocno przylega do skóry. Systemu transdermalne są odpowiednie dla pacjentek z problemami żołądkowo-jelitowymi.

Krążki dopochwowe - jest to metoda wygodna, która w odróżnieniu od tabletek antykoncepcyjnych nie wymaga codziennego stosowania. Krążek zakładany jest raz w miesiącu. Dzięki temu, że działa miejscowo, powoduje mniej działań niepożądanych niż antykoncepcja doustna.

Zastrzyki antykoncepcyjne - należą do hormonalnej metody zapobiegania ciąży o przedłużonym działaniu. Stosuje się je raz na trzy miesiące. Swoje działanie opierają na właściwościach jednego hormonu progestagenu - dzięki czemu są odpowiednie dla kobiet karmiących piersią (nie zawierają estrogenu hamującego laktacje) czy dla pan z przeciwskazaniem do tabletek dwuskładnikowych. 

Implant antykoncepcyjny - zapewnia 3 lata nieprzerwanej ochrony przed nieplanowaną ciążą. Wysoka skuteczność antykoncepcyjna oraz wygoda stosowania zależy w głównej mierze od tego, że w przeciwieństwie do doustnych środków antykoncepcyjnych, nie opiera się na regularnym przyjmowaniu tabletek. Odpowiedni również dla pacjentek ważących > 90kg dla których skuteczność plastrów antykoncepcyjnych jest ograniczona.

Wkładki wewnątrzmaciczne - dla kobiet poszukujących długotrwałej antykoncepcji - zapobiegania nieplanowanej ciąży przez okres do 6 lat. Jest to metoda odpowiednia dla kobiet preferujących skąpe krwawienia miesiączkowe. Wewnątrzmaciczny system hormonalny zapobiega bowiem ciąży, a dodatkowo ogranicza nadmierne krwawienia miesiączkowe oraz łagodzi objawy bolesnego miesiączkowania. Po upływie terminu ważności wkładki należy ją usunąć. Jeżeli Pacjentka wyraża chęć, to w trakcie tej samej wizyty można umieścić w macicy kolejną wkładkę dla zachowania ciągłości działania.

Ta strona używa plików cookie, aby zapewnić najlepsze wrażenia. Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności